Loading…

Kleriku serb pas takimit me Lajcakun dhe Palmerin: Kosova për ne është si Jerusalemi për hebrenjtë

  • 05/06/2021 | 14:44

Kleriku serb pas takimit me Lajcakun dhe Palmerin: Kosova për ne është si Jerusalemi për hebrenjtë

Gjatë vizitës së tyre në Beograd i dërguari Special i BE për dialogun, Miroslav Lajcak dhe i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Mattheë Palmer, kanë takuar kreun e Kishës Ortodokse të Serbisë, patriarkun Porfirije.


Në këtë takim Lajcak ka treguar se me klerikun serb kanë diskutuar për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Ndërkohë nga ana tjetër kleriuku seb ka reaguar ashpër në lidhje me këtë takim., doktori i shkencave politike, boshnjaku, Jasmin Mujanoviç, duke e cilësuar si një vendim të tmerrshëm, meqë sipas tij, nuk duhet që të faktorizohen drejtuesit e institucioneve fetare për çështje që ndërlidhen me politikë.

Pas këtij takimi ka folur edhe vetë patriarku serb, Porfirije, i cili ka thënë se për serbët “Kosova është ajo çfarë Jerusalemi është për Izraelin.

“Për serbët, Kosova është çfarë është Jerusalemi për hebrenjtë dhe patriarkana e Pejës për Kishën Ortodokse është çfarë është Vatikani për Kishën Katolike”, ka thënë Porfirije për mediat serbe.

Ndër të tjera ai ka thënë se Kosova, “Srpska Republika” dhe Mali i Zi janë të një rëndësie vitale për Serbinë, derisa ka drejtuar akuza drejt Prishtinës zyrtare se Kosova është e pa interesuar për dialog.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]azetametro.net
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë