Loading…

Kodet sekrete të disa presidentëve të SHBA’së

  • 20/01/2017 | 20:03

Kodet sekrete të disa presidentëve të SHBA’së

Në një debat presidencial së fundi, kandidatët ishin pyetur se çfarë kodi do t’ju pëlqente ta merrnin nga Shërbimi Sekret Amerikan.


Përgjigjet shkonin nga Humble për (Donald Trump) në True Heart (Chris Christie).

Ju sjellim kodet e përdorura nga Presidentët e Shteteve të Bashkuara:

Barack Obama: Renegade

obama-spain

Presidenti Barack Obama është quajtur edhe si “Renegade” apo Barry O’Bomber

Obama thuhet se ka zgjedhur emrin e tij të koduar nga lista e opsioneve nga Shërbimi Sekret që fillon me shkronjën “R.”

George W. Bush: Trailblazer ‘Tumbler’

katrina-bush

Gjatë presidencës së babait të tij, George W. Bush ishte me nofkën “Tumbler”, që ka domethënien e një gote.

Presidenti i dytë Bush, kishte ndryshuar pseudonimin e tij, kur ai erdhi në Shtëpinë e Bardhë, por kod -emri i tij i parë ishte “Tumble”.

Bill Clinton: Eagle (Shqiponjë)

160105_pol_clinton-gop-jpg-crop-promo-xlarge2

Shpjegimi prapa emrit “Eagle”, domethënia pseudonimit të Clinton, nuk është bërë kurrë publike.

Presidenti George H.W. Bush iu vendos nofka “Timberwolf’, apo ‘Ujk Duri’.

bush-sr-inauguration-1989

Arsyeja për pseudonimin e parë të Bushit, “Timberwolf,” është ende i panjohur, por gruaja e tij, Barbara, u quajti ” Tranquility”, një fjalë jo e lidhur shpesh me ujq.

Ronald Reagan: Rawhide (kamxhik apo litar bërë nga lëkurë e paregjur)

FILE - In this Dec. 29, 1988, file photo President Ronald Reagan waves to onlookers as he arrived in Palm Springs, Calif. If your're a fan of former President Ronald Reagan and you live in Wisconsin, you'll get a new day starting next winter to celebrate. A provision in the state budget that takes effect July 1, 2011, establishes Feb. 6 as Ronald Reagan Day. It's a symbolic measure to celebrate the Gipper's birthday and has no impact on state spending. (AP Photo/Doug Mills, File)

Duke pasur parasysh dëshirën  e tij për filmat perëndimore, “Rawhide”, ishte pseudonimi i përsosur për Reagan dhe personalitetin e tij kauboj.

Jimmy Carter: Deacon

history_ultimate-guide-to-the-presidents_jimmy-carters-legacy_sf_hd_still_624x352

Një i krishterë i devotshëm i cili dikur tha se Jezu Krishti ka qenë forca lëvizëse në jetën e tij, “Deacon” emri i koduar Karterit doli e vërtetë – ai tani mëson Shkollën e së Dielës dhe shërben si dhjak në Kishën Baptiste e Maranatha në Gjeorgji.

Deacon është një ministri në kishat e krishtera që është i lidhur zakonisht me shërbim të këtij lloji, por që varion midis traditave teologjike.

Richard Nixon: Searchlight

1000509261001_2085990537001_bio-biography-richard-nixon-sf

Nuk dihet se çfarë kuptimi ka pasur ky lloj kodi, por për  gazetarët ky emër ishte i përshtatshëm pasi dihet rasti i Watergate. E mendonin si një projektor ndriçues..

John F. Kennedy: Lancer

5436366-2361034197-john

Administrata e Kennedy është quajtur shpesh si Camelot, ndërsa nofka ishte “Lancer” Lancelot ishte një nga kalorësit e Tryezës së Rrumbullakët në legjendën Arturiane./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë