Loading…

Koha e tregimit: 9 Libra që përmbajnë një tregim brenda një tregimi

  • 30/03/2020 | 23:26

Koha e tregimit: 9 Libra që përmbajnë një tregim brenda një tregimi

Akti i tregimit të historisë është përdorur si një pajisje syzhe-tërheqëse gjatë gjithë historisë letrare. Thjesht mendoni për “Odisenë” dhe TALES KANTERBURY. Rezultati shpikës është ajo që njihet si një tregim i përshtatur. Më poshtë janë disa shembuj të shkëlqyeshëm të rrëfenjave të kornizuara — histori të transmetuara nga një personazh në tjetrin brenda romanit – që janë të përsosura për ju që të zhyteni në to.

“Foe” nga JM Coetzee
Një grua i afrohet Daniel Foe, një tregtar dhe shkrimtar dhe pretendon të ketë qenë në arratisje në një ishull të shkretë. Ajo tregon historinë e saj, dhe atë të shpëtimtarit të saj, Cruso, dhe kujdestarit të tij, Friday. Ky ritregim i mençur i ROBINSON CRUSOE ilustron fuqinë e tregimit dhe mënyrat e ndryshme që njerëzit mund të perceptojnë të vërtetën.

“Nusja Princeshë” nga William Goldman
Klasiku pop-kulturë që ngjalli një nga filmat më të dashur të viteve 1980 u frymëzua nga një libër po aq simpatik dhe qesharak. Romani është paraqitur si një version i shkurtuar i një përrallë nga S. Morgenstern, komenti shumëngjyrësh i të cilit spërkatet përgjatë kësaj romance fantastike.

“Emri i erës” nga Patrick Rothfuss
Një roman fantastik mahnitës dhe i gjallë, “Emri i erës” përmban një magjistar famëkeq dhe të fuqishëm që rrëfen për një shkrues historinë e tij të jetës. E para në një trilogji, kjo përrallë tërheqëse tregon vrasje, një shkollë magjie dhe shumë rrezik – e përsosur për lexuesit e rritur që kërkojnë të kënaqin dëshirën për Harry Potter.

“Banori i Wildfell Hall” nga Anne Brontë
Motra e Brontës, shpesh e lënë pas dore, Anne, hartoi romanin e parë të vërtetë feminist me këtë vështrim të pashprehur të martesës, alkoolizmit dhe dashurisë së humbur. Përmes letrave, një fermer rrëfen pamjen e një gruaje të ve misterioze dhe djalit të saj të ri në një pronë të afërt. Nga erdhi dhe çfarë fsheh ajo? Më e rëndësishmja, nga çfarë fshihet ajo?

“Shtëpia në Riverton” nga Kate Morton
Një grua e moshuar i tregon një kineasti për rininë e saj të kaluar si shërbëtore për një familje aristokratike. Historia e saj përqendrohet në një vdekje misterioze që ndodhi gjatë një feste të shkëlqyeshme – një vdekje për të cilën ndodh të dijë të vërtetën. Në të njëjtën formë si Daphne du Maurier, Kate Morton krijon një mister pasionant.

“Billi simpatik” nga Alice McDermott
Të dashurit e Billy Lynch mblidhen pas vdekjes të tij për të reflektuar për jetën e tij, duke krijuar një portret të një njeriu kompleks, qesharak dhe enigmatik. Një përshkrim në lëvizje, i bërë mrekullisht nga dashuria e humbur, besnikëria, alkoolizmi dhe forca e familjes, “Billi simpatik” është një nga përshkrimet më të dashura të komunitetit irlandez katolik në New York.

“The Turn of the Screw” nga Henry James
Tregimet më të mira të fantazmave janë ato që ju janë thënë drejtpërdrejt, dhe asnjë histori tjetër nuk e kap atë përvojë të ftohtë si “The Turn of the Screw”. Në prag të Krishtlindjes, një grupi miqsh u tregohet përralla e një guvernatori viktorian dhe dy fëmijëve të çuditshëm, të parakohshëm. A ishin fëmijët e zotëruar nga fantazmat mëkatare? A ishte e çmendur qeveria? Apo po ndodh diçka edhe më e errët?

“Mason & Dixon” nga Thomas Pynchon
Një natë të ftohtë, një klerik argëton familjen e tij me tregime nga puna e tij me Charles Mason dhe Jeremiah Dixon (nga linja e famshme e Mason-Dixon). Ajo që vijon është një histori e komplikuar dhe tërheqëse me tregime paralele, argumente filozofike, teori konspirative dhe paraqitje nga George Washington, Thomas Jefferson, etj.

“Absalom, Absalom!” nga William Faulkner
Përralla epike e William Faulkner “ABSALOM, ABSALOM!” u frymëzua nga Bibla dhe tragjeditë Greke, dhe konsiderohet si një nga romanet më të mëdhenj të Jugut të të gjitha kohërave. Narratorë të shumtë me perspektivë unike ndajnë mendimet e tyre për Thomas Sutpen, një njeri i varfër me një dëshirë të fortë për të fituar pasuri dhe për të krijuar një dinasti.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë