Loading…

Kohët e errëta në vendin e vjetër: 7 romanet e detektivëve irlandezë

  • 23/07/2020 | 13:33

Kohët e errëta në vendin e vjetër: 7 romanet e detektivëve irlandezë

Nga rrugët e vështira të Dublinit deri në rrugët e pasme të Nju Jorkut nga ish-Garda deri në ish-IRA, këta janë burra dhe gra në linjat e para të krimit në Irlandë – autorët, si dhe mbrojtësit – dhe të gjitha kanë histori si të ndërlikuara, emocionuese dhe plot me kthesa, si vetë vendi.

Lexoni këta shtatë libra lidhur me detektivë të cilët jemi të sigurtë që do t’ju pëlqejnë:

“Kohët e errëta në qytet” nga Gene Kerrigan

Pasi të futet në mënyrë impulsive për të shpëtuar një njeri nga vrasja, Danny Callahan së shpejti e kupton që akti i tij mund të kushtojë jetën e atyre që i interesojnë më shumë. Ai shpejt e gjen veten të tërhequr në një skemë të egër hakmarrjeje në Dublin, ku pasuria dhe kokaina nxisin një kulturë të pamëshirshme të bandave që kërcënon gjithçka dhe të gjithë që ai e do. Ky finalist i CWA Gold Dagger Crime Novel ju mbërthen nga fillimi në fund dhe është i pamundur për t’u hedhur poshtë.

“Tokë gjaku” nga Alan Glynn

Një rrëzim helikopteri në brigjet e Irlandës që vret një aktore të re me perspektivë dhe të tjerët i dërgon nëcopëza të papritura nëpër bashkësinë ndërkombëtare, në këtë ngacmues të ri të ndërlikuar. Jimmy Gilroy, e punësuar për të shkruar biografinë e aktores së vdekur, has në një komplot të shtrembëruar intrigash, vrasjesh dhe tradhtish, që shkon nga sallat e pushtetit në rrugët domethënëse të Irlandës, SHBA-së dhe Kongos. Ndërsa kërkon për të vërtetën, ai e kupton se kushdo që ka gjetur të vërtetën ngrihet i vdekur.

“Port i thyer” nga Tara Franceze

Mick “Scorcher” Kennedy, një personazh i mitur nga Vendi Besnik i Francezit është sjellë në shprehje në këtë triller psikologjik të shtresuar, në të cilin Scorcher e sjell gjithnjë vrasësin. Gjithmonë. Kjo është arsyeja pse ai ka zbarkuar vrasjen e trefishtë të profilit të lartë të Familjes Spanjë. Në fillim, ai mendon se do të jetë e thjeshtë, por skena e vrasjes mban kujtime të tmerrshme për Scorcher. Kujtime për diçka që ndodhi atje kur ishte djalë. Një histori e ngazëllyer emocionuese e dashurisë, obsesionit dhe çmendurisë luhet me një efekt të jashtëzakonshëm. Do të dëshironi të lexoni gjithçka që ajo ka shkruar pas kësaj.

“Zero Cool Absolute” nga Declan Burke

Një version fiktiv i shkrimtarit Burke është përballur nga një personazh nga një roman i papërfunduar. Karlsson, personazhi tani korpor, është i shqetësuar në harresën ku ai ka mbetur. Burke është nën presion nga botuesi i tij për të paraqitur dorëshkrimin e tij të rradhës, por Karlsson është alternativisht simpatik dhe i këndshëm dhe Burke pranon të lejojë që ai të shkruajë historinë e tij . Kjo përrallë rrënon përmbys traditën e madhe të zhanrit të krimit të sadizmit liberal. Jo vetëm një shembull i shkrimit të krimit irlandez në maksimum; është një pjesë inovative, vetë-reflektive, që kthen mbi kokën e saj çdo konventë të trillimeve të fiskionit.

“Rojet” nga Ken Bruen

Jack Taylor është larguar nga Garda dhe tani e sheh botën përmes një gote. Ai ëndërron të bëhet detektivi i parë (dhe detektivi më i madh privat) i Irlandës, por nuk ka asnjë mënyrë për ta bërë atë të ndodhë derisa …. një grua ecën në një bar. Ky roman i nominuar për çmimin Edgar është i errët, i dhunshëm, i mprehtë dhe qesharak, që ju lë të tronditur dhe pa frymë, duke u kthyer përsëri në fillim në një kërkimi të çmendur për të gjetur Jack Taylor dhe për të hyrë në botën e tij përsëri. Është një histori e paharrueshme që është e guximshme, thithëse dhe e ngopur me ritmet me buzë të ashpra të rrugëve të Galway.

“Fantazmat e Belfastit” nga Stuart Neville

Fegan ka qenë një “njeri i vështirë”, një vrasës i IRA-s në Irlandën veriore. Tani kur erdhi paqja, ai po përhumbet ditë e natë nga dymbëdhjetë fantazmat: një nënë dhe foshnjë, një shkollë, një kasap, një konstante RUC dhe shtatë viktimat e tij të pafajshme. Për t’i qetësuar ata, ai do të duhet të vrasë burrat që i dhanë urdhëra. A vret gjithmonë vrasja më shumë?

“Lloji i gabuar i gjakut” nga Declan Hughes

Pas njëzet vitesh në Los Angeles, Ed Loy është kthyer në shtëpi për të varrosur nënën e tij. Por trupi i saj është vetëm trupi i parë i vdekur që ai takon pasi kaloi një oqean. Kthimi i tij tragjik mund të rezultojë fatale, pasi një fotografi e pashpjegueshme e babait të tij të zhdukur gjatë, një marrëveshje pasurie e errët dhe një kufomë e zbuluar në themelet e bashkisë së qytetit kombinohen për ta kthyer një rast kurioz në një obsesion të errët — duke e tërhequr Ed Loy-n në një nga nëntokat e dhunshme e drogës, zhvatjes dhe vrasjeve. . . dhe përmes së kaluarës së tij të përhumbur ku të vdekurit nuk do të pushojnë kurrë.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë