Loading…

Komandati i KFOR’it viziton Serbinë, temë ishte siguria në Kosovë

  • 01/11/2018 | 20:40

Komandati i KFOR’it viziton Serbinë, temë ishte siguria në Kosovë

Sot në Serbi, në kazermën “Topçider” në Beograd, Komandanti i KFOR-it, Salvatore Couci është takuar me shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura serbe, Milan Mojsilovic.


Kështu të paktën po njofton mediumi serb “Telegraf.rs”, në këtë takim thuhet se është diskutuar rreth gjendjes aktuale të sigurisë në Kosovë si dhe realizimin e dsia projekteve dhe aktiviteteve mes ushtrisë serbe dhe KFOR’it, njofton gazetametro.net.

Mojsilovic ju është ankuar dhe ka shprehur shqetësimin e tij rreth situatës aktuale në Kosovë, me theks të veçantë për sigurinë e serbëve në Kosovë.

Ai i ka kërkuar komandantit të KFOR’it Couci, që të ruajë sigurinë në zonat e pakicave serbe pasi KFOR’i është një akter ndërkombëtar dhe përgjegjës për sigurinë.

Ndryshe, nuk raportohet se në këtë takim është biseduar për themelimin e Ushtrisë së Kosovës, duke kujtuar se reagime të mëdha ka pasur nga Serbia në lidhje me këtë çështje./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë