Loading…

Kombet e Bashkuara do të zhvillojnë bisedime emergjente mbi konfliktin Azerbajxhan-Armeni

  • 29/09/2020 | 10:30

Kombet e Bashkuara do të zhvillojnë bisedime emergjente mbi konfliktin Azerbajxhan-Armeni

Këshilli i sigurimit i KB do të zhvillojë bisedime emergjente me dyer të mbyllura, për luftimes mes Azerbajxhanit dhe Armenisë të cilat ditëve të fundit u tensionuan edhe më shumë, transmeton Gazeta Metro.


Takimi do të mbahet pasditen e së martës, Belgjika kërkoi zyrtarisht seancën, pasi Franca dhe Gjermania kishin udhëhequr një nxitje që ajo të vendoset në rendin e ditës. Estonia – një anëtar jo i përhershëm i këshillit – theksoi nevojën për biseda të tilla rreth shpërthimit të dhunës vdekjeprurëse në rajonin separatist.

Britania gjithashtu u bashkua me nxitjen evropiane për bisedimet, thanë diplomatët, të cilët shtuan se një deklaratë e përbashkët mund të lëshohet në përfundimin e saj – ose nga i gjithë këshilli ose nga anëtarët e saj evropianë nëse nuk mund të arrihet një konsensus i plotë.

Forcat armene dhe azerbajxhanase luftuan mbi rajonin separatist të Nagorni-Karabak për një ditë të dytë të hënën, me të dy palët duke fajësuar njëra-tjetrën për rinisjen e sulmeve që thuhet se vranë dhe plagosën dhjetëra ndërsa konflikti dekada i vjetër është ringjallur./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë