Loading…

Kombet e Bashkuara të shqetësuara për mbylljen e shkollave: Bota po përballet me një katastrofë

  • 04/08/2020 | 10:10

Kombet e Bashkuara të shqetësuara për mbylljen e shkollave: Bota po përballet me një katastrofë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, paralajmëroi të martën se bota përballet me një “katastrofë’’ për shkak të mbylljes së shkollave në mes të pandemisë së koronavirusit, dhe tha se kthimi i studentëve me siguri në klasë duhet të jetë “një përparësi kryesore”, transmeton Gazeta Metro.


Guterres tha që nga mesi i korrikut shkollat ​​u mbyllën në rreth 160 vende, duke prekur më shumë se 1 miliardë nxënës, ndërsa të paktën 40 milion fëmijë kanë humbur në shkollën parashkollore.

Kjo arriti në mbi 250 milion fëmijë që tashmë ishin jashtë shkollës para pandemisë, dhe vetëm një e katërta e nxënësve të shkollave të mesme në vendet në zhvillim duke lënë aftësi themelore, tha ai në një deklaratë.

“Tani ne përballemi me një katastrofë gjenerative që mund të harxhojë potencialin e pashpjeguar njerëzor, të minojë dekada përparim dhe të përkeqësojë pabarazitë e ngulitura,” tha Guterres.

Në përgjithësi, koronavirusi ka infektuar të paktën 18.1 milion njerëz dhe ka pasur më shumë se 689,000 vdekje të njohura në të gjithë botën, sipas raporteve të Reuters./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë