Loading…

Komisari Hahn sot në Shkup: ndërmjetësim në zhbllokimin e krizës

  • 09/02/2017 | 08:38

Komisari Hahn sot në Shkup: ndërmjetësim në zhbllokimin e krizës

Eurokomisari për Negociata për Zgjerim Johanes Hahn, sot në Shkup do të takohet edhe me liderët e partive politike që fituan vend në Kuvendin e Maqedonisë si dhe me Emil Dimitrievin, kryeministrin e vendit.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian Maja Kocijançiq, konfirmoi se ngjarje kryesore për shkak të së cilës Han vjen në Republikën e Maqedonisë është takimi i ministrave të punëve të jashtme dhe energjetikës/ekonomisë nga gjashtë shtetet ballkanike (Maqedonia, Kosova, Shqipëria, Serbia, Bosnjë e Hercegovina dhe Mali i Zi).

Zëdhënësja e komisionit, konfirmoi se çka do të bisedohet në takimin ministror, ndërsa ajo është avancimi i tregut për energji elektrike në Ballkan, ndërsa edhe konfirmoi se edhe liderët politike nga Maqedonia do të jenë në agjendën e Hanit, raporton Tetova Sot, transmeton gazetametro.net.

Ndërkaq ardhjen e Han në Shkup njohësit e çështjeve politike e shohin si përsëritje të këshillave evropiane, por megjithatë sipas tyre tani nuk mund të bëhet shumë, tani vetë partitë politike kanë në dorë vendimin se si do të bëhet Qeveria e re.

Eurokomisari Han vjen në Maqedoni gjatë bisedimeve të bllokuara për formim të qeverisë, pas zgjedhjeve parlamentare më 11 dhjetor të vitit të kaluar, me ç’rast me vete e sjell idenë e qeverisë joformale të Bashkimit Evropian për formim të koalicionit të gjërë qeveritar në vend, e cila do të ketë detyrë krahas shumë reformave, ta zgjidhë edhe çështjen rreth dallimeve për emrin me Greqinë. /gazetametro.net.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë