Loading…

Komisioni Evropian nënshkruan një tjetër marrëveshje për vaksinat kundër koronavirusit

  • 30/11/2020 | 17:44

Komisioni Evropian nënshkruan një tjetër marrëveshje për vaksinat kundër koronavirusit

Komisioni Europian ka nënshkruar një kontratë vaksine Covid-19 me kompaninë gjermane biofarmaceutike CureVac, njoftoi të hënën Presidentja Ursula Von Der Leyen.


“Sot ne nënshkruam kontratën tonë të 5-të të vaksinës, me CureVac”, shkroi shefja e KE-së në llogarinë e saj zyrtare, përcjellë A2.

Ajo tha se Komisioni Europian tani ka siguruar gati 2 miliardë doza të vaksinave të mundshme të koronavirusit dhe se euopianët do të kenë qasje në to pasi të miratohen si të sigurta dhe efektive, “shpresojmë para fundit të vitit!”.

Komisionerja e Shëndetësisë e BE-së, Stella Kyriakides, tha në Twitter se marrëveshja vendosi qytetarët dhe ekonomitë evropiane dhe globale një “hap më pranë ofrimit të një strategjie të sigurt dhe të qëndrueshme të daljes nga kriza”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë