Loading…

Komisioni nuk miraton raportin financiar për RTK’në

  • 07/10/2021 | 13:04

Komisioni nuk miraton raportin financiar për RTK’në

Pas shqyrtimit të raportit financiar të Radiotelevizionit të Kosovës për periudhën korrik-shtator 2021, Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere nuk ka miratuar këtë raport.

Gjatë arsyetimit të këtij raporti, drejtori i përgjithshëm i RTK, Ngadhnjim Kastrati ka thënë se kanë ulur shpenzimet për 100 mijë euro, për këtë periudhë.

Derisa deputetët e pozitës patën një varg kritikash për këtë raport.

Derisa, deputeti nga VV, Eman Rrahmani ka thënë se ka një rritje të numrit të të punësuarve në periudhën e fundit.

Numri të punësuare, siç tha drejtori i RTK-së, Kastrati nuk ka ndryshuar që nga viti 2019, ose nuk ka pasur rritje.

Për shfrytëzimin e veturave zyrtare në transmetuesin publik, deputeti Visar Korenica ka kritikuar menaxhmentin për mos evidentimin e vlerës së saktë të shpenzimeve. Derisa në raport është thënë se kjo është e pamundur të evidentohen.

Deputeti Rrahmani ka ngritur shqetësimin e tij për shpenzimet e mëdha për mbeturina nga RTK-ja.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë