Loading…

Komposto kumbulle pa konservues

  • 12/10/2021 | 20:32

Komposto kumbulle pa konservues

Nuk ka ëmbëlsirë më të mirë dimërore!

Përbërësit:

– 2 kg kumbulla;
– sheqer;
– ujë.

Përgatitja:

Pastroni kumbullat nga bishtat dhe lajini, pastaj vendosini në kavanoza.

Qitni ujë në një kavanoz, pastaj mateni në mënyrë që të dini se sa ujë nevojitet për sasinë që e përgatisni.

Ziejeni sheqerin dhe ujin (për të shkrirë sheqerin), e lëreni të ftohet, pastaj e hidheni mbi kavanoza me kumbulla.

Mbyllini kavanozat me kapakë, mbështillini me letër dhe palosini në një tenxhere më të madhe, derdhni ujë mbi ta dhe lërini të pasterizohen.

Kur uji vlon në kavanoza, pra për të parë flluskat, vloni edhe 10 minuta të tjerë.

Lërini kavanozat të ftohen në ujë, pastaj fshijini dhe vendosini në një vend të errët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë