Loading…

Kompresa e ngrohtë dhe e ftohtë, kur duhet të përdorni secilën kundër dhimbjeve

  • 16/09/2023 | 14:40

Kompresa e ngrohtë dhe e ftohtë, kur duhet të përdorni secilën kundër dhimbjeve

Trajtimet me kompresa të ftohta dhe të ngrohta janë dy prej metodave më të thjeshta, më të lira dhe më efikase kundër dhimbjeve.


Trajtimet me kompresa të ngrohta apo banjë të ngrohtë funksionojnë mjaft mirë kundër kontraktimit dhe lodhjes së muskujve dhe kyçeve.

Kompresat e ngrohta janë shumue efikase gjithashtu edhe për dhimbjet e barkut, ngrirjen e qafës apo shpatullës gjithashtu.

Nxehtësia përmirëson qarkullimin e gjakut.

Ky i fundit mundëson shpërndarjen e duhur të ushqyesve në muskuj dhe inde.

Nxehtësia e çlodh trupin dhe e bën atë më të zhdërvjellët.

Në këtë mënyrë, trupi është më i aftë të kryejë ushtrime fizike apo aktivitete të përditshme.

Ftohtësia nga ana tjetër funksionon mirë kundër dhimbjes akute të trupit siç është dhimbja e kokës, duarve, këmbëve, mavijosjet, shembjet e trupit etj.

Ajo ngushton enët e gjakut, ngadalëson qarkullimin e tij dhe ul enjtjen ose fryrjen.

Kompresat e ftohta mpijnë pikat fundore të nervave dhe mpijnë dhimbjen.

Njerëzit që vuajnë nga dhimbje të ndryshme duhet të provojnë disa nga metodat e rekomanduara me të ftohtë dhe të nxehtë për të zbuluar cila prej tyre funksionon më mirë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë