Loading…

Komuna e Shpejtim Bulliqit rrezikon të dënohet mijëra euro, shkak të dhënat personale të qytetarëve

  • 01/10/2022 | 21:30

Komuna e Shpejtim Bulliqit rrezikon të dënohet mijëra euro, shkak të dhënat personale të qytetarëve

Ndonëse morën gjobë 20,000 euro nga Agjencia për Informim dhe Privatësi para gjashtë muajsh, Komuna e Podujevës, po rrezikon të humbë të paktën edhe njëherë kaq nga kuleta e saj.


Kjo kur, përsëri, së fundmi në faqen zyrtare publikoi të dhëna personale të qytetarëve që morën pjesë në debate publike.

Në këtë fazë AIP ka inicuar rastin dhe janë në fazën e mbledhjes së fakteve, analizimit të tyre dhe sipas të gjeturave pritet të dalin me një vendim.

Nëse vërtetohet se pushteti lokal theu privatësinë duke publikuar numra telefoni e në disa raste edhe ata personal, për të dytën herë, zor se mund të shpëtojnë pa dënim maksimal.

Megjithëkëtë, komuna reagoi shpejt. Të njëjtit i fshinë nga uebfaqja ‘shkeljet’ që thanë se i bënë gabimisht.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë