Loading…

Komuniteti LGBT kërkon heqjen e fjalës “nënë” dhe “baba”

  • 08/06/2021 | 12:00

Komuniteti LGBT kërkon heqjen e fjalës “nënë” dhe “baba”

Komuniteti LGBTIQ në Mbretërinë e Bashkuar ka kërkuar që termi “nënë” të hiqet nga përdorimi në dokumentet e vendit të punës dhe dokumentet tjera dhe në vend të saj të përdoret një term më korrekt politikisht si “prind që ka lindur”.


“Ibc” shkruan se komuniteti LGBTIQ ka thënë se përdorimi i “gjuhës gjinore” do të parandalojë që punëdhënësit të vendosin pabarazi gjinore mes meshkujve dhe femrave. Sipas tyre, fjala “baba” gjithashtu duhet të shmanget, si pjesë e shtytjes drejt gjuhës asnjanëse gjinore. Ata gjithashtu kërkuan që njerëzit që vetëidentifikohen si femra duhet të jenë në gjendje të përdorin tualetet e femrave dhe dhomat e tyre të zhveshjeje, pavarësisht nga gjinia që u ishte caktuar në lindje.

Komuniteti gjithashtu ka kërkuar, ndër të tjera, që vendet e punës duhet të përpiqen drejt “krijimit të kodit të veshjes neutrale gjinore, banjave të të gjitha gjinive dhe mbulimit të kujdesit shëndetësor për punonjësit transgjinorë”.

Kujtojmë se edhe pse gjatë viteve të fundit ka patur disa përpjekje për ndryshime të Kodit të Familjes, nga organizata të ndryshme, për lejimin e birësimit të fëmijëve nga pjesëtarë të komunitetit LGBTI+. Ky komunitetet po vazhdon të lobojë për njohjen ligjore të marrëdhënieve të tyre.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë