Loading…

Konfirmohen përçarjet e koalicionit: LDK kërkon heqjen e taksës dhe mosvendosjen e reciprocitetit

  • 27/02/2020 | 16:11

Konfirmohen përçarjet e koalicionit: LDK kërkon heqjen e taksës dhe mosvendosjen e reciprocitetit

Zëvendëskryeministri i Kosovës që vjen nga LDK, Avdullah Hoti ka kërkuar heqjen e taksës 100 përqind, duke thënë se çdo masë e njëanshme rrezikon përkrahjen nga SHBA e BE, teksa shton se kjo mund të jetë e dëmshme për të ardhmen e vendit, shkruan Gazeta Metro.


Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, Hoti ka kërkuar heqjen e taksës menjëherë, duke shtuar shtyrja e këtij procesi është shumë e rrezikshme.

“Asnjë masë e jona e një anëshme nuk mund të mbroj apo avansoj pozitën tonë nëse ajo nuk mbështetet nga SHBA dhe BE. Qeveria e Republikës së Kosovës duhet të heqë tarifën famoze dhe kështu të ulet barabarsisht dhe me miqtë e saj në tryezën e Dialogut. Çdo alternativë tjetër rrezikon seriozisht të ardhmen e vendit”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë:

Përfshirja amerikane në dialog e ka ndryshuar dinamiken e negocimit. Qendrim i Sekretarit Pompeo dhe angazhimet e ambasadorit Grenell se sovraniteti i Republikës së Kosovës është tepër i rëdësishem për të ardhmen e rajonit dhe se Marrëveshja për Paqe mes Kosovës dhe Serbisë duhet të rezultoj me njohjen reciproke, janë garanci për pozitën tonë negociuese dhe synimet tona në këtë dialog.

Dialogu duhet të udhëheqet nga Qeveria e Kosovës, e cila bartë legjitimitetin politik të deleguar nga Kuvendi i Kosovës. Përfshirja sa më e shpejt jep kohë për negocim më të favorshëm për Marrëveshjen përfundimtare.

Tarifa mbi mallrat serbe dhe boshnjake është pengesë e pa kapërcyeshmë për komunitetin ndërkombëtar, SHBA dhe BE. Çdo shtyerje për heqjen e tarifës komprementon seriozisht pozitën tonë negociuse në këtë dialog, dëmton raportin tonë me SHBA dhe BE, si dhe rrezikon një izolim për Qeverinë dhe vendin.

Asnjë masë e jona e një anëshme nuk mund të mbroj apo avansoj pozitën tonë nëse ajo nuk mbështetet nga SHBA dhe BE.

Qeveria e Republikës së Kosovës duhet të heqë tarifën famoze dhe kështu të ulet barabarsisht dhe me miqtë e saj në tryezën e Dialogut./gazetametro.net

https://www.facebook.com/avdullah.hoti/posts/3085489281512405?__xts__[0]=68.ARB6DsPJ5K4tlBkbJBmhJvsl9l-9O_ET7JRPZHxMqyQ4EDv7iSfS9AprqOu-EY6kj8d0N4Ir-32XB1Dn7Pm6IH5i8-2A0lycg1zfMTpyz8nkbBY0v00tyBtLaX4hisx2uaH4pq40hf8bM2Y66Mkj7tXYoaNE6ZbK47pubvnsqFeN3ywwWZISDb2BLTg9JsXnU458Ez9Y9GkH4DO7I_sIorH0Vyr1KZNhht1Gzg54qfoY7pzlP-YrP63yLCDhaRk-i4bE17_TK7kXXFtUxKMAzDU2ti2fMMUsTh6b9_APl3SV3SD-sYSn7sG6sR4kBEOAJEakNZgGtvU-jedgh5mvSw&__tn__=-R

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë