Loading…

Kongresi amerikan miraton projekt-ligjin ndaj Kinës mbi të drejtat e myslimanëve kinez

  • 28/05/2020 | 23:07

Kongresi amerikan miraton projekt-ligjin ndaj Kinës mbi të drejtat e myslimanëve kinez

Kongresi amerikan të mërkurën autorizoi sanksione kundër zyrtarëve kinezë për burgosjen masive të Uigurëve myslimanë, duke rritur presionin në një front tjetër në marrëdhëniet e trazuara midis dy fuqive, transmeton Gazeta Metro.


Grupet e të drejtave thonë se të paktën një milion Uighurs dhe muslimanët e tjerë turq në rajonin veriperëndimor të Kinës Xinjiang kanë qenë të burgosur në kampe në një fushatë masive.

“Nëse Amerika nuk flet kundër të drejtave të njeriut (shkeljeve) në Kinë për shkak të ndonjë interesi tregtar, atëherë ne humbim të gjithë autoritetin moral të flasim për shkeljet e të drejtave të njeriut në çdo vend në botë,” tha kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi.

Legjislacioni kërkon që administrata amerikane të përcaktojë se cilët zyrtarë kinezë janë përgjegjës për “arrestimin, torturimin dhe ngacmimin arbitrar” të Uighurs dhe minoriteteve të tjera.

Shtetet e Bashkuara më pas do të ngrinin çdo pasuri që zyrtarët kanë në ekonominë më të madhe në botë dhe do të ndalonin hyrjen e tyre në vend.

Kina fillimisht mohoi burgosjen masive, por që atëherë i ka përshkruar kampet si qendra të formimit profesional që synojnë dekurajimin e radikalizmit islamik./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë