Loading…
Konsumoni këto 5 ushqime dhe zemra juaj do të jetë e shëndetshme
  • 05/08/2018 | 15:43

Konsumoni këto 5 ushqime dhe zemra juaj do të jetë e shëndetshme

Zemra është organi që rrezikon shpeshherë jetën e njerëzve, me sëmundjet e saj që janë bërë mjaft të zakonshmë tek njerëzit.


Kolesteroli ndikon në mënyrën e funksionimit të saj dhe për të jetuar me një zemër sa më të shëndetshme është shumë e rëndësishme të eliminohen disa produkte ushqimore e të shtohen disa të tjera.

Ja cilat ushqime ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq:

1.Fibrat

Fibrat janë një superushqim që ndihmojnë jashtë mase organizmin e njeriut në tretje, duke mbrojtur nga kanceri i zorrëve.

Gjithashtu fibrat ndihmojnë në uljen e kolesterolit. Ushqime të pasura me fibra janë përimet, frutat dhe drithërat.

2.Yndyrnat e shëndetshme

Yndyrnat e pangopura si vaji i lulediellit dhe i ullirit janë yndyrna të shëndetshme, që ndihmojnë në uljen e kolesterolit.

3.Soja

Soja dhe produktet e saj mund të gjenden në supermarket dhe ndikojnë në uljen e kolesterolit.

4.Frutat e thata

Soja dhe produktet e saj mund të gjenden në supermarket dhe ndikojnë në uljen e kolesterolit.

4.Frutat e thata

Tërshera përmban një fibër specifike të tretshme të quajtur beta-glucan, që gjendet tek elbi, algat etj. Kjo ndikon në uljen e kolesterolit.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë