Loading…

Kontinenti i 8’të i botës mund të jetë nën ujë

  • 17/02/2017 | 16:59

Kontinenti i 8’të i botës mund të jetë nën ujë

Sipas një studimi të publikuar në revistën “Geological Society of America’s Journal” thuhet se shkencëtarët mendojnë që “Zealandia”, 94 për qind e së cilës është nën ujra, në jugperëndim të Oqeanit Paqësor, mund të jetë kontinenti i 8-të në botë.


Zealandia është rreth 5 milionë kilometra katrorë dhe është sa dy e treta e territorit të Australisë.

Veriu i Zelandës së Re, Ishulli Jugor dhe Caledonia e Re është pjesë e saj.

170-million-years-ago

Studiuesi Nick Mortimer, i cili ka kryesuar këtë analizë, thotë se shkencëtarët kanë më shumë se 20 vite që punojnë për studimin e Zealandia-s.

Mangawhai Heads, New Zealand

Mangawhai Heads, New Zealand

Duke vënë në dukje se shtimi i emrit të Zealandia-s në listën e kontinenteve është më shumë se një shtim listë, Mortimer në vijim ka thënë: “Ky kontinent ka mbetur poshtë ujit, por nuk është thyer. Kjo gjë është e rëndësishme për studimin dhe zbulimin e thyerjes së kores së kontinenteve dhe bashkimit të tyre”.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë