Loading…

Kontradikta e kryeministrit Kurti: Peshorja e mbështjellur me qese të plastikës gjersa fol kundër tyre

  • 06/06/2021 | 18:42

Kontradikta e kryeministrit Kurti: Peshorja e mbështjellur me qese të plastikës gjersa fol kundër tyre

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, të shtunën për Ditën Botërore për Mbrojtjen e Mjedisit ka postuar në profilin e tij zyrtar në Instagram një video senzibilizuese për përdorimin e qeseve të plastikës.


Ai në këtë video ka folur për qeset e plastikës dhe ka dhënë një mesazh mbi përdorimin e tyre, dhe sa kohë shkon që ato të degradohen nga proceset natyrore.

Në video kryeministri Kurti shihet duke përdorur qese të letrës, mirëpo peshorja ku i vendos frutat dhe perimet shihet të jetë e mbështjellur me qese të plastikës, gjë që rrëzon pikërisht atë që ai avokon në atë video.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Albin Kurti (@albinkurti_)

Kjo është një kundërthënie e drejtpërdrejtë në ngritjen e vetëdijes për mospërdorimin e qeseve plastike për shkak të dëmit mjedisor që ato shkaktojnë, kur edhe peshorja shihet me qese.

Dita Botërore e Mjedisit festohet në 5 Qershor, çdo vit për të inkurajuar ndërgjegjësimin për mbrojtjen e mjedisit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë