Loading…

Kontrata e Gavit, gjykata hedh poshtë ankesën e Barcelonës

  • 22/03/2023 | 09:01

Kontrata e Gavit, gjykata hedh poshtë ankesën e Barcelonës

Një gjykatë në Barcelonë ka vendosur kundër liderit të La Ligës në përpjekjet e tij për të regjistruar kontratën e re të Gavit.


18-vjeçari Gavi ra dakord për kushtet e një kontrate profesionale në fillim të këtij sezoni, por përpjekjet e Barcelonës për të regjistruar marrëveshjen me La Ligan janë bllokuar, me vendimin e ligës që “Blaugranët” duhet të kthehen nën kufizimin e pagave të tyre përpara se të regjistrojë ndonjë lojtar.

Kjo gjë e lë Gavin, i cili tani është në sytë e ligjit, në kontratën e të rinjve me të cilën ai filloi sezonin, me atë marrëveshje që kishte vetëm tre muaj për të skaduar.

Barcelona apeloi vendimin e La Ligës, por “Mundo Deportivo” bënë të ditur se rasti i gjigantit katalunas është refuzuar nga gjykata.

Ndërsa nuk ndryshon shumë këtë sezon, Gavi tani shihet si një lojtar i të rinjve, por ende ka të drejtë të luajë në La Liga, megjithëse ai do të duhet të sakrifikojë fanellën e tij aktuale numër 6 dhe të kthehet në numrin 30 -të të mëparshëm.

Kontrata origjinale e Gavi skadon në fund të sezonit dhe ai nuk do të mbahet automatikisht në skuadër sezonin e ardhshëm pasi, në sytë e La Ligës, ai nuk do të jetë nën një kontratë të vlefshme nëse Barcelona nuk mund të ulë buxhetin e pagave të tyre.

Burimet e “90min” kanë konfirmuar se Gavi është ende i përqendruar në qëndrimin në “Camp Nou” sezonin e ardhshëm, dhe nuk e ka kthyer kokën nga mundësia për të lëvizur diku tjetër, megjithëse një numër i madh skuadrash po e monitorojnë situatën e yllit spanjoll.

Manchester City, Liverpool, Paris Saint-Germain dhe Bayern Munich ishin të gjithë duke eksploruar mundësitë për të transferuar Gavin para se ai të nënshkruante marrëveshjen e tij të re me Barçën, por, me atë marrëveshje tani që nuk është e vlefshme, një numër i atyre skuadrave mund të zgjedhin të ringjallin interesin e tyre në mesfushorin spanjoll.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë