Loading…

Koreja e Veriut konfirmon testimin e një rakete të re balistike, OKB takim urgjent

  • 20/10/2021 | 08:17

Koreja e Veriut konfirmon testimin e një rakete të re balistike, OKB takim urgjent

Koreja e Veriut ka konfirmuar se ka testuar një raketë të re balistike të lëshuar nga nëndetëset (SLBM), një ditë pasi Koreja e Jugut raportoi lansimin e asaj që dukej se ishte një SLBM nga bregu lindor i Koresë së Veriut.


Mediat shtetërore thanë të mërkurën se ishte lansuar një “lloj i ri” i SLBM dhe publikuan një seri fotografish, njofton Klan Kosova.

Pajisja kishte “shumë teknologji udhëzuese të kontrollit të avancuar”, tha agjencia shtetërore e lajmeve e Koresë së Veriut (KCNA), duke shtuar se ajo u qëllua nga e njëjta anije që Veriu përdori në testimin e saj të parë pesë vjet më parë.

Në lajm nuk përmend udhëheqësi Kim Jong Un, duke sugjeruar se ai nuk e shikoi provën, shkruan Al Jazeera.

Lansimi, pranë qytetit Sinpo, ku Pyongyang (kryeqyteti i Koresë së Veriut) ka nëndetëse të mëdha të ndërtimit të kantierit të anijeve, është i pesti që nga shtatori, i teti këtë vit dhe testi i parë i një SLBM që nga viti 2019.

Veriut i ndalohet testimi i raketave nën sanksionet e Kombeve të Bashkuara.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mbajë një takim urgjent me dyer të mbyllura për Korenë e Veriut të mërkurën, me kërkesë të Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë