Loading…

Koreja e Veriut kryen testime të reja të raketave balistike

  • 14/01/2022 | 10:52

Koreja e Veriut kryen testime të reja të raketave balistike

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa të tjera balistike më 14 janar. Ky është testimi i tretë i raketave balistike që ky shtet ka bërë brenda dy javësh.


Njoftimi për testimet e reja erdhi pasi Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione të reja ndaj Phenianit.

Koreja e Jugut tha se ka detektuar ato që tha se dukeshin si dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi. Sipas Koresë së Jugut, raketat u lëshuan në lindje nga Provinca Pyong, që gjendet në bregun perëndimor të Koresë së Veriut.

Ndërkaq, garda bregdetare e Japonisë raportoi se Veriu lëshoi atë që duhej se ishte raketë balistike. Raketat e lëshuara ranë në det jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë, raportoi media NHK, duke e cituar një zyrtar të paidentifikuar nga Ministrja e Mbrojtjes së Japonisë.

Koreja e Veriut ka argumentuar se testimi i raketave është e drejtë legjitime për vetëmbrojtje dhe ka thënë se SHBA-ja me qëllim po e përshkallëzon situatën duke vendosur sanksione të reja, raportoi media shtetërore më 14 janar, duke cituar Ministrinë e Jashtme.

Më 12 janar, SHBA-ja vendosi sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut për shkak të testimeve të fundit të raketave balistike. Uashingtoni i ka bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që të vendosë sanksione të reja, pasi tha se testimet e fundit shkelin rezolutat e këtij Këshilli.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se SHBA-ja e ka bërë të qartë se nuk ka qëllime armiqësore ndaj Koresë së Veriut dhe se është e gatshme të angazhohet në bisedime pa parakushte, por tha se testimet ishin “thellësisht destabilizuese”. /rel

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë