Loading…

Koresë së Veriut nuk i bën përshtypje koronavirusi: Kim Jong përsërit kërcënime bërthamore me teste raketash

  • 26/03/2020 | 23:35

Koresë së Veriut nuk i bën përshtypje koronavirusi: Kim Jong përsërit kërcënime bërthamore me teste raketash

Vendimi provokues i drejtuesit të Koresë së Veriut, Kim Jong për të bërë teste raketash në kundërshtim me pandeminë e vazhdueshme të koronavirusit, është një sinjal i qartë i vendosmërisë së tij për të zhvilluar një sistem për “misione luftarake” – dhe ndoshta me aftësi bërthamore, sipas një analize të re tronditëse, transmeton Gazeta Metro.


Analiza, e ndërmarrë nga Michael Elleman për faqen e internetit të Koresë së Veriut, tregojnë se raketa dukshëm janë përplasur në një dalje shkëmbore në brigjet e Shtetit Hermit.

Elleman tha që testet ishin të pestat dhe të gjashtat në lidhje me KN-24, një raketë e cila ngjason ngushtë me një kopje më të madhe të Sistemit të Raketave Taktike Ushtarake të SH.B.A.-së

Sa i përket qëllimeve të ardhshme të Kim, ai shpjegoi: “Pas testeve të pesta dhe të gjashta  të raketave, është e lehtë të gjykosh raketën gati gati luftarake, ose së shpejti të vendoset operacionalisht.”

Pas provave, Kim Jong Un u raportua të thoshte: “Sistemet e llojit të ri të armëve që ne kemi zhvilluar kohët e fundit dhe sistemet e armëve taktike dhe strategjike në fazën e zhvillimit do të japin kontribute vendimtare për realizimin e planit strategjik të Partisë për të bërë një ndryshim rrënjësor në strategjinë e mbrojtjes kombëtare. “/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë