Loading…

Koronavirus mund të lërë pasoja edhe tek ata që e kanë kaluar pa simptoma të rënda

  • 02/06/2020 | 16:32

Koronavirus mund të lërë pasoja edhe tek ata që e kanë kaluar pa simptoma të rënda

Njerëzit e diagnostikuar me koronavirus mund t’i vuajnë pasojat e tij për një kohë të gjatë. Madje virusi shkakton dëme në mushkëritë dhe organizmin e njerëzve që e kanë kaluar pa simptoma të rënda.


Profesor Roberto Pedretti thotë se duhet t’u kushtohet një rëndësi e madhe edhe pasojave që lë virusi pasi largohet.

Pacientët e shëruar nga Covid-19 mund të vuajnë më pas nga fibroza pulmonare dhe mund të kenë probleme me frymëmarrjen për disa muaj.

Madje, edhe njerëzit që kanë mushkëri të forta, pasi kalojnë koronavirusin mund të shfaqin probleme me funksionimin e tyre.

Gjithashtu, studimet kanë treguar se në disa raste, virusi mund të shkaktojë probleme në tru apo në organe të tjera si veshkat, zemra apo në qelizat e gjakut.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë