Loading…

Koronavirusi: Macron paralajmëron se festat fetare si Pashkët e Ramazani do anulohen

  • 25/03/2020 | 14:43

Koronavirusi: Macron paralajmëron se festat fetare si Pashkët e Ramazani do anulohen

Presidenti francez Emmanuel Macron, u tha autoriteteve fetare se ishte kundër idesë për të imponuar një bllokim të plotë në Francë, për luftimin e koronavirusit, por paralajmëroi se festimet përfshirë Pashkët dhe Ramazanin kanë të ngjarë të anulohen, transmeton Gazeta Metro.


Një burim afër shefit të klerikëve fetar Haim Korsia, i cili mori pjesë në takimin në pallatin Elysee, tha: ‘’ “Nuk do të ketë asnjë bllokim të plotë. [Z. Macron] e tha këtë në thelb, sepse kjo do të shkaktonte më shumë dhimbje sesa shërim ”.

Takimi i Presidentit Francez me udhëheqësit fetarë vendosi përmbylljen e festës së krishterë të Pashkëve, festës hebraike të  Pashkëve dhe muaji i agjërimit mysliman të Ramazanit nuk do të mbahen këtë vit për shkak të epidemisë vdekjeprurëse.

Burimi shtoi: “Nëse bllokimi mbahet, gjë që duhet të ndodhë, vendet e adhurimit do të jenë të paarritshme dhe bashkimet familjare nuk do të jenë të mundshme.

Presidenti i Këshillit Francez të Fesë Myslimane Mohamed Moussaoui, tha për AFP: “Të gjitha festimet fetare zhvillohen në prill.

“Presidenti foli të vërtetën: ai tha që festimet, në situatën aktuale, nuk mund të shkojnë përpara si zakonisht.”

François Clavairoly, presidenti i Federatës Protestante të Francës, tha që festat fetare duhet të festohen “virtualisht”.

Pashkët janë me 12 prill, ndërsa Ramazani fillon rreth 24 prillit.

Macron javën e kaluar urdhëroi që francezët të qëndrojnë në shtëpi përveçse të blejnë sende ushqimore, të udhëtojnë në punë, ose të kërkojnë kujdes mjekësor./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë