Loading…

Korporata amerikane vazhdon investimet në Kosovë në kuadër të Marrëveshjes së 4 shtatorit

  • 12/05/2021 | 15:46

Korporata amerikane vazhdon investimet në Kosovë në kuadër të Marrëveshjes së 4 shtatorit

Agjencia federale e ShBA-së e quajtur Banka e zhvillimit të Amerikës thotë se po punon me Departamentin e Shtetit dhe Kongresin mbi strategjinë e përgjithshme të Korporatës Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit të SHBA (DFC) nën administrimin e Biden.


Diplomatët nga Serbia, Kosova dhe Greqia i thonë Zërit të Amerikës se vendet e tyre shpresojnë për interes të qëndrueshëm amerikan dhe investime në Ballkan dhe Egje.

Ndryshimi i pushtetit në Uashington disa muaj më vonë raportohet të ketë shfaqur një shkallë pasigurie në kryeqytetet e Ballkanit dhe Egjeut (Greqi) në lidhje me fatin e projekteve që ishin diskutuar, si dhe drejtimin e përgjithshëm të mbështetjes së qeverisë amerikane për investime në rajon .

Për të zbutur shqetësime të tilla, Marchick tha në deklaratën e tij me shkrim të lëshuar për Zërin e Amerikës se: ““DFC është e angazhuar për të mbështetur investimet e sektorit privat në Serbi, Kosovë dhe rajonin më të gjerë. Ne jemi të etur të ndërtojmë në Marrëveshjet e rinovuara të Investimeve të DFC me Kosovën dhe Serbinë, për të cilën ne mbetemi të përkushtuar dhe vazhdojmë fokusin tonë të zgjeruar që filloi vitin e kaluar me krijimin e një pranie rajonale të DFC bazuar në Ambasadën e SHBA në Beograd. “

Valdet Sadiku, i cili arriti një muaj e gjysmë më parë për të udhëhequr misionin diplomatik të Kosovës në Uashington si i ngarkuar me punë, tha që vendi i tij po pret të zgjerojë lidhjet me Amerikën “në çdo mënyrë të mundshme”.

“Për ne, është një prioritet,” i tha Sadiku Zërit të Amerikës në një intervistë telefonike. Dhe edhe pse zgjedhjet kanë përfshirë një grup të ri udhëheqësish në zyrë në Prishtinë që nga Shkurti, Sadiku tha, “Unë mund t’ju siguroj se asgjë nuk ka ndryshuar në lidhje me marrëdhëniet tona me ShBA-në në përgjithësi dhe DFC në veçanti në këtë rast.”

“Ne duam të nderojmë punën e z. John Jovanovic (drejtori inaugurues i zyrës rajonale të DFC). Ai ishte me të vërtetë i mrekullueshëm dhe kontribuoi në efektivitetin e kësaj zyre,” tha Marko Gjuriq, ambasadori i Serbisë në Shtetet e Bashkuara, në një intervistë të fundit me Zërin e Amerikës.

“Ne do të bëjmë më të mirën për ta bërë bashkëpunimin tonë me drejtorin e ri edhe më të suksesshëm.”

“Dëshira e Serbisë për të krijuar lidhje sa më të forta të mundshme me SH.B.A. është jopartiake,” theksoi Gjuriç.

“Ne duam të punojmë shumë intensivisht me administratën e re për të promovuar lidhjet ekonomike.”

“Në fakt, i gjithë rajoni ka qenë unanim në mbështetjen e punës së DFC,” shtoi ai.

“Ne jemi shumë të etur për të parë DFC të angazhohet në sa më shumë projekte konkrete të jetë e mundur”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë