Loading…

Kosnett: SHBA nuk e ka sjellur ushtrinë e vet që të vdesin për “Shqipërinë e Madhe” apo “Serbinë e Madhe”

  • 21/01/2021 | 23:04

Kosnett: SHBA nuk e ka sjellur ushtrinë e vet që të vdesin për “Shqipërinë e Madhe” apo “Serbinë e Madhe”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk i kanë dërguar trupat e tyre në Ballkan që të vdesin për Shqipërinë e Madhe apo Serbinë e Madhe.


Kështu është shprehur ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett teksa e ka komentuar deklaratën e liderit të AAK-së Ramush Haradinaj për bashkim me Shqipërinë por edhe deklaratat e mëhershme të liderit të VV-së, Albin Kurti dhe ish-presidentit Hashim Thaçi.

“Me gjithë respektin, mendoj se këto janë gjëra që politikanët i thonë veçanërisht gjatë kohës së zgjedhjeve. Shtetet e Bashkuara besojnë në atë që thotë Kushtetuta e Kosovës: që Kosova duhet të jetë shoqëri shumë-kulturore, shumëfetare. Nuk mendoj që ShBA-ja i dërgoi trupat e saj, nuk mendoj që ushtarët amerikanë vdiqën në Ballkan në vitet e mëhershme për të promovuar idenë e Shqipërisë së Madhe dhe Serbisë së Madhe”, ka thënë ai në një intervistë ekskuzive dhënë për emisionin Politiko në Kanal10.

Kosnett ka thënë se kjo nuk është zgjidhje e problemit.

“Pra, flas në emrin tim, nuk mendoj se kjo është zgjidhje për problemin e Kosovës dhe vendeve në rajon”, shoti ai

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë