Loading…

Kosova dhimbje koke për diplomacinë e Trump’it

  • 27/02/2017 | 21:46

Kosova dhimbje koke për diplomacinë e Trump’it

Një fytyrë e njohur qëndron në një billbord të madh mbi rrugët e sheshet e lëna pas dore të qytetit ballkanik të veriut të Mitrovicës.


“Serbët ishin me të gjatë gjithë kohës”, shkruan në sloganin në gjuhën angleze nën imazhin gjigant të Donald Trumpit që shikon me ngulm kalimtarët, raporton The Guardian.

Shumë njerëz në këtë qytet me shumicë serbe në Kosovë do të pajtoheshin. Serbët iu gëzuan fitores së Trumpit, më së shumti pse e mposhti bashkëshorten e ndëshkuesit të tyre në vitet e ’90-ta, Bill Clintonit, i cili kishte udhëhequr një fushatë bombarduese të NATO-s kundër forcave serbe në Bosnje dhe Kosovë.

Tani, Ballkani sërish po luan zare me krizën. Kufijtë po kontestohen, tensionet etnike po vlojnë dhe shkëmbimet e tokave po diskutohen si opsionet e fundit për të parandaluar rrëshqitjen drejt dhunës. Harrojeni Kinën dhe Lindjen e Mesme: ish-Jugosllavia mund të jetë kokëdhimbja e vërtetë e Trumpit në politikën e jashtme, transmeton Koha.net.

Muajin e kaluar, një mosmarrëveshje për një tren serb i mbuluar me sloganin “Kosova është Serbi” në disa gjuhë u dërgua drejt Mitrovicës nxiti krizën më të keqe ndër vite në rajon.

Ndonëse treni u ndalua jashtë Kosovës, anëtarët e NATO-s, Kroacia dhe Shqipëria, kërkuan nga Aleanca të rishikojë planin e saj paqeruajtës në Kosovë. Presidenti serb, Tomislav Nikoliq, tha se ai dhe djemtë e tij personalisht do t’i merrnin armët nëse serbët në Kosovë do të kërcënoheshin.

“Besoj se gjithë këto tensione nuk kanë të bëjnë fare me qytetarët”, thotë Adrijana Hoxhiq, shefe e Zyrës Administrative të Mitrovicës së Veriut. “Në veri të Kosovës, ende ekziston shpresa se do t’u hiqet frika. Unë personalisht jam lodhur tej mase nga Prishtina dhe Beogradi, sepse jemi viktimizuar nga politikanë të lartë”.

The Guardian më tej shkruan edhe për problemin në Bosnje e Hercegovinë me Republikën Serbe e cila vazhdimisht kërcënon me referendum për pavarësi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë