Loading…

Kosova duhet të ketë Ligj të Vetingut (Video)

  • 10/12/2016 | 20:42

Kosova duhet të ketë Ligj të Vetingut (Video)

Kosova ka nevojë për reformë në drejtësi, e cila mund të arrihet përmes Ligjit të Vetingut. Kjo pasi që besueshmëria e qytetarëve të Kosovës në institucionet e drejtësisë në vend është shumë e ulët.

Kështu vlerësojnë njohët të çështjeve të drejtësisë në vend. Sipas tyre, të gjithë prokurorët dhe gjyqtarët duhet të kalojnë përmes një procesi të verifikimit dhe vlerësimit, në mënyrë që të hetohet pasuria marramendëse e tyre dhe ata të cilët kanë dosje mos të iu lejohet ushtrimi i funksioneve të tyre në organet e drejtësisë.

Ehat Miftaraj, hulumtues në Institutin e Kosovës për Drejtësi, thotë për Tribuna Channel se për një Ligj të Vetingut duhet vullnet politik dhe që sistemi prokurorial dhe gjyqësor ta pranojnë procesin e verifikimit dhe vlerësimit.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë