Loading…

Kosova e Re është teknologji moderne: Nuk do ta ndotë ajrin

  • 02/07/2019 | 10:07

Kosova e Re është teknologji moderne: Nuk do ta ndotë ajrin

Obiliqi pritet të ketë një termocentral të njëjtë si ai në qytetin Shoshtanj të Sllovenisë. Përvoja e kësaj të fundit, tregon se nuk ka nevojë për shqetësime rreth ndotjes sëajrit, shkruan Gazeta Metro.


E ndërtues i të dyve është gjiganti amerikan General Electric.

Nga përvoja e Sllovenisë, del se shqetësimet për ndotjen e ajrit nuk kanë vend.

Debeljok që e drejton termoelektranën në Shoshtanj, thotë se tani me njësinë e re edhe lirimi i dioksidit të karbonit është zvogëluar për 30%, andaj edhe disa njësi të vjetra u ndalën nga prodhimi.

E sipas koordinatorit lokal të projekit në sigurinë për furnizim me energji në Kosovë, Lorik Haxhiut, nga ky sistem efiqienca në “Kosovën e Re” do të ngritet në 43 përqind./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë