Loading…

Kosova e Serbia takohen të premten në Bruksel, merr pjesë edhe një përfaqësues amerikan

  • 27/09/2021 | 20:41

Kosova e Serbia takohen të premten në Bruksel, merr pjesë edhe një përfaqësues amerikan

Një zëdhënës i Ambasadës së SHBA’së në Prishtinë, ka konfirmuar ekskluzivisht për Gazetën Express se gjatë kesaj jave do të ketë takim në Bruksel në mes të përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë, takim në të cilin do të marrë pjesë edhe zv.ndihmësi i sekretarit të Shtetit, Gabriel Escobar.


Ky takim në Bruksel vjen pas situatës së krijuar në veri të Republikës së Kosovës, pas vendosjes së reciprocitetit të targave.

“Ne jemi të kënaqur që Serbia dhe Kosova do të dërgojnë përfaqësues në Bruksel këtë javë për diskutime dhe  inkurajojmë të dyja palët që të ri-angazhohen hapur, seriozisht dhe menjëherë. Zëvendës Ndihmës Sekretari i Departamentit të Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar, do të udhëtojë në Bruksel këtë javë për të marrë pjesë në këto diskutime”, ka thënë ky zëdhënës i Ambasadës së SHBA në Prishtinë për Gazetën Express.

Për këtë takim kanë raportuar edhe mediat në Serbi, ku ishte thënë se në Brukseli po përgatitet këtë javë për bisedime për situatën në Kosovë, ajo që pret është vetëm konfirmimi për ardhjen e palëve sipas agjencisë serbe të lajmeve Tanjug që pretendon se të dy liderët, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, do të takohen në Bruksel këtë të premte.

Gjithashtu është thënë se për këtë takim të mundshëm të dy liderëve ballkanas, në të njëjtën kohë është konfirmuar edhe arritja në Bruksel e të dërguarit të posaçëm të SHBA’së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Eskobar, me vetëm një temë në agjendë, situatën në veri të Kosovës.

BE synon të ulë Kurtin dhe Vucicin të bisedojnë në Bruksel këtë të premte

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë