Loading…

Kosova i refuzoi, në Maqedoni arrijnë 200 mijë vaksina kineze

  • 30/04/2021 | 10:26

Kosova i refuzoi, në Maqedoni arrijnë 200 mijë vaksina kineze

Në Maqedoninë e Veriut të premten kanë mbërritur 200 mijë vaksina kundër sëmundjes COVID-19 të prodhuesit kinez “Sinofarm”.


Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe i cili së bashkë me ambasadorin kinez, Xhao Sung kishin dalë për të pritur dërgesën në aeroportin e Shkupit, tha se vaksinimi masiv do të nis të martën në Shkup dhe gjashtë qytete tjera.

Sipas tij, në ditë pritet të vaksionohen mes 10 dhe 15 mijë persona.

“Gjithçka po shkon sipas parashikimeve dhe vaksinat po shpërndahen në mënyrë korrekte sipas strategjisë së hartuar”, ka deklaruar ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Vaksina Sinofarm jepet në dy doza dhe ndryshe nga vaksina Pfizer, e cila duhet të ruhet në -70 gradë Celsius, vaksina kineze mund të ruhet edhe në një frigorifer të zakonshëm.

Ministri i Shëndetësisë tha se së shpejti pritet të arrijë edhe një dërgesë prej 500 mijë vaksinave “Sinovak”, rreth 100 doza “Sinofarm”, si dhe 26 mijë të tjera nga “Pfizer”.

Në Maqedoninë e Veriut deri të premten janë vaksinuar rreth 59 mijë persona ndërsa mbi 207 mijë janë paraqitur për vaksinim.

Tani dy javë Maqedonia e Veriut shënon ulje të numrit të të infektuarve ndërsa me vendim të qeverisë janë miratuar edhe disa masa lehtësuese duke lejuar edhe punën e sektorit të gastronomisë në ambientet e hapura ndërsa është shkurtuar edhe ora policore.

Sa i takon të infektuarve dhe viktimave, deri më tani në Maqedoninë e Veriut janë bërë mbi 700 mijë teste dhe mbi 151 mijë janë diagnostikuar me COVID-19, prej tyre mbi 132 mijë janë shëruar, rreth 15 mijë janë ende aktiv ndërsa 4.818 persona e kanë humbur jetën.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë