Loading…

Kosova mori kodin +383, por u bë Krahinë e Serbisë

  • 16/12/2016 | 13:04

Kosova mori kodin +383, por u bë Krahinë e Serbisë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje ka reaguar sot pas marrjes së kodit të telefonisë nga ana e Kosovës.


Ai ka thënë se me këtë Kosova ka pranuar të bëhet Krahinë e Serbisë.

Sipas tij, si bilanc përfundimtar, Republika e Kosovës bëhet pjesë e Serbisë në fushën e telekomunikacionit, transmeton gazetametro.net.

“ITU i ndau për përdorim kodin +383 “rajonin gjeografik të Krahinës Autonome të Kosovës dhe Metohisë”, siç thuhet në letrën që Sekretari Gjeneral i ITU-së i dërgoi ministrit serb të sektorit, si përgjigje në letrën e këtij të fundit të datës 2 dhjetor dërguar ITU-së”.

“ITU zotohet se këtij rajoni gjeografik, pra “Krahines Atonome te Kosoves e Metohise”, do t’i referohet si “Kosovo” dhe në secilin rast kur në anekset teknike përdoret ky emertim, ai do të jetë i përcjellë me fusnotën e njohur tashmë”.

Ymeri ka shtuar duke thënë se çmimi që Kosova ka paguar për kod është sovraniteti, dhe për këtë ka përmendur disa pika:

  • “Telekom Srbija” do të zgjerohet në Kosovë;
  • Thirrjet nga Kosova në Serbi do të trajtohen si thirrje të brendshme pa pasur nevojë për përdorimin e prefiksit +383.
  • Këtij telekomi i falet një pjesë e infrastrukturës së telefonisë, duke vepruar kështu në përputhje me pretendimet e Serbisë se prona publike e shoqërore në Kosovë është e saj. Ky është precedent i rrezikshëm në raport me energjetikën, Trepçën, Brezovicën, fondin e privatizimit, etj.
  • Komanisë së telekomit të Serbisë i falen 1 miliard e 202 milionë borxhe të akumuluara gjatë viteve të pasluftës së ndërhyrjes ilegale brenda sistemit të telekomunikimit dhe mospagesës së detyrimeve karshi PTK-së e Buxhetit të Republikës së Kosovës.
  • Kompania amnestohet nga krimet e bëra në Kosovë në periudhën 1990-1999.

Ai ka bërë thirrje që nuk duhet pranuar ky bilanc të cilin e ka vlerësuar si jashtëzakonisht negativ.

“Ende nuk ka përfunduar. ARKEP në asnjë mënyrë dhe për asnjë çmim nuk bën të nënshtrohet politikisht e ta jap liçencën për “Telekom Srbija”. Këta janë Autoritet i pavarur dhe kanë përgjegjësi ta ndalin këtë pushtim të Serbisë në fushën e telekomunikacionit”.

“PTK në asnjë mënyrë dhe për asnjë çmim nuk bën t’ia jap pronën e telekomunikimit Kompanisë publike të Serbisë. PTK është ndërmarrje në pronësi të publikut në Kosovë dhe duhet t’i jap llogari qytetarëve e jo pushtetarëve”, ka thënë Ymeri. /gazetametro.net

a

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë