Loading…
Kosova mund ta furnizojë për 500 vjet tërë Evropën me këtë burim natyror
  • 18/04/2019 | 11:33

Kosova mund ta furnizojë për 500 vjet tërë Evropën me këtë burim natyror

Burime natyrore janë me bollëk në Kosovë. Kosova është e pasur me linjit dhe minerali si:  qymyr, zink, plumb, argjend dhe krom, por ka gjithashtu dhe tokë bujqësore productive. Madje, ka aq shume rezerva te linjitit sa do të ishte në gjendje të furnizojë tërë Evropën për 500 vjet, shkruan Gazeta Metro.


Kosova është sidomos e pasur me qymyr, e treta në Evropë me rezerva.  Posedon rreth 14.700 miliard ton linjti në rezerva, që e rendit Kosovën të pesten në botë. Gjithashtu ka rezerva prej 1 trilioni në minerale si: alumin, ari, plumb, zink, bakër, boksit, magnez, etj.

Kosova gjithashtu posedon rezerva të azbestit, kromit, gurit gëlqerorë, dhe kuarcit. Ndonëse shumica e burimeve natyrore të Kosovës ende mbesin të papërdorura, rezervat e tyre të mëdha kanë një potencial të madh për zhvillime të ardhshme, siç e ka vlerësuar Banka Botërore./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë