Loading…

Kosova përfiton mbi 90 milionë euro nga BE’ja

  • 30/10/2020 | 10:24

Kosova përfiton mbi 90 milionë euro nga BE’ja

Qeveria e Kosovës ka miratuar Projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes financiare për IPA 2020 ndërmjet Kosovës dhe BE-së.

Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj ka thënë se me miratimin e këtij projektligji mund të mundësohen investime të konsiderueshme në arsim, energji e sektorë të tjerë. Ai ka thënë se Kosova do të përfitojë 90.2 milionë euro.

“Me këtë projektligj aprovojmë marrëveshjen që mundëson që Kosova të përfitojë 90.2 milionë euro në formë projektesh nga BE-ja, të realizuar në formë granti me donatorë të tjerë, nga huamarrja nga Banka Zhvillimore, bashkëfinancim me Qeverinë e Kosovës, për periudhën buxhetore 2020-2023. Zbatimi mund të ndryshojë nga procedurat dhe zyra e BE-së dhe me miratimin mundësohen investime të konsiderueshme”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë