Loading…

Kosovarët i kundërpërgjigjen liturgjisë së djeshme: PSD dhe Parlamenti Studentor i UP’së, mbajnë aktivitete

  • 11/06/2021 | 08:38

Kosovarët i kundërpërgjigjen liturgjisë së djeshme: PSD dhe Parlamenti Studentor i UP’së, mbajnë aktivitete

Parlamenti Studentor i UP-së “Hasan Prishtina”, si dhe Partia Socialdemokrate do të mbajnë sot aktivitete para objektit të Kishës Ortodokse serbe.


Kjo si kundërpërgjigje ndaj riteve fetare të mbajtura në objektin ilegal brenda hapësirave të Universitetit.

“Partia Socialdemokrate mban aktivitet. (Pranë Rektoratit të UP-së, Prishtinë, ora 09:30)”, thuhet në njoftimin e PSD-së.

“Aktiviteti do të mbahet më datë 11.06.2021, ora 11:00, para objektit të Kishës Ortodokse serbe”, thuhet në njoftim e Parlamentit Studentor.

Kujtojmë se pas liturgjisë serbe ka pasur reagime të shumta. Reagoi edhe Qeveria e cila tha se nuk kanë qenë të njoftuar për këtë aktivitet, të cilin e quajti politik.

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku përmes një statusi në Facebook, ka thënë se Policia e Kosovës nuk ka qenë e njoftuar paraprakisht për mbajtjen e këtij aktiviteti dhe kjo përbën shkelje të rregullave të sigurisë publike në Kosovë.

Po ashtu Çeku ka thënë se liria e veprimtarisë fetare është e garantuar me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, dhe ajo mbrohet me të gjitha mekanizmat institucional.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë