Loading…

Kosovës po i kthehet ‘motori’ i mesfushës, Hekuran Kryeziu

  • 25/01/2020 | 11:51

Kosovës po i kthehet ‘motori’ i mesfushës, Hekuran Kryeziu

Me Hekuran Kryeziun të gatshëm, pozita e mesfushorit defensiv ka qenë prej më stabileve në përfaqësuesen e Kosovës në futboll. Në mungesë të Kryeziut, ajo pozitë është shndërruar prej më problematikeve. Ka pasur vlerësime se ajo nuk është mbuluar si duhet, apo të paktën nuk është mbuluar si nga Kryeziu.

Përzgjedhësi Bernard Challandes, ka provuar disa lojtarë në këtë pozitë, duke përfshirë Idriz Vocën, Ibrahim Dresheviqin, Anel Rashkajn, por gjërat nuk kanë funksionuar ashtu siç është synuar. Ndalja e aksioneve të kundërshtarit, punë që Kryeziu e bën më së miri, ka qenë sfiduese në ndeshjet e fundit të eliminatoreve për “Euro 2020”. Kryeziu i ka munguar përfaqësueses që nga ndeshjet e qershorit, dhe mungesa e tij është vlerësuar shumë e madhe, shkruan sot Koha Ditore.

Kryeziu, më në fund, po kthehet në fushën e blertë dhe kështu, Kosovës po i kthehet “motori” i mesfushës para ndeshjeve të vlerësuara si shumë të rëndësishme. Kosova më 26 mars, luan në udhëtim ndaj Maqedonisë Veriore në gjysmëfinale të plejofit për “Euro 2020”. Deri atëherë, 26-vjeçari Kryeziu, pritet të gjejë ritmin dhe formën që e synon. Dhe me shumë mundësi në partneritet me Herolind Shalën pritet që Kryeziu të jetë pikë e fortë në lojën e “dardanëve”.

Kryeziu nuk ka luajtur për kohë të gjatë. Kishte pësuar lëndim të rëndë të gjurit më 19 prill të vitit të kaluar. Në fillim të këtij viti, nisi të luante ndeshje përgatitore me Zuerichun. Të shtunën (sot) pritet të luajë ndeshjen e parë kampionale që nga lëndimi. Me shumë mundësi, do të startojë për Zuerichun zviceran në përballje me Luzernin, në kuadër të xhiros së 19-të të Superligës “helvetike”. Luzerni është ish-skuadra e Kryeziut.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë