Loading…

KQZ ende nuk u ka paguar meditjet komisionerëve

  • 05/08/2017 | 13:54

KQZ ende nuk u ka paguar meditjet komisionerëve

Anëtari i Komisionit Qendror Zgjedhor nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Adnan Rrustemi, ka ngritur si shqetësim faktin që komisionerët e angazhuar në ditën e zgjedhjeve, ende nuk janë paguar nga KQZ e Ministria e Financave.


Ai në një publikim në rrjetin social “Facebook” ka shkruar se për këtë po ka arsyetime të shumta, por pavarësisht kësaj, asgjë nuk mund të justifikoj vonesat e tilla për të përmbushur obligimet e institucioneve ndaj zyrtarëve të angazhuar në ditën e zgjedhjeve.

Nga kjo papërgjegjësi, Rrustemi thotë se asgjë s’mund ta shfajësojë KQZ’në e as Ministrinë e Financave.

Lexoni të plotë publikimin e tij:

Po bëhen dy muaj nga dita e zgjedhjeve dhe komisionerët e angazhuar në ditën e zgjedhjeve ende nuk janë paguar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Ministria e Financave. Me arsyetime të pafundme: diku për shkak të gabimeve teknike e në të dhëna personale, e diku tjetër për faj të Ministrisë së Financave, komisionerët kanë mbetur pa u paguar deri më sot. Asgjë nuk mund të justifikoj vonesat e tilla për të përmbushur obligimet e institucioneve ndaj zyrtarëve të angazhuar në ditën e zgjedhjeve, sikurse asgjë nuk mund të shfajësojë KQZ-në, e as Ministrinë e Financave nga kjo papërgjegjësi.

Nëse Qeveria ka mbetur pa para dhe po mendon të mbahet nga mëditjet e komisionerëve, është për të ardhur keq, por ky nuk është as faji e as përgjegjësia e komisionerëve! /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë