Loading…

Krasniqi: Kushtetuesja na dha të drejtë, Kurti tentoi ta cenojë integritetin e KPK’së

  • 24/03/2023 | 21:18

Krasniqi: Kushtetuesja na dha të drejtë, Kurti tentoi ta cenojë integritetin e KPK’së

Lideri i PDK’së, Memli Krasniqi ka reaguar pasi sot, Gjykata Kushtetuese e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës, ligj ky që ishte dërguar në Kushtetuese nga PDK dhe LDK.


Krasniqi përmes një shkrimi në Facebook tha se Partia Demokratike e Kosovës edhe njëherë dëshmoi se ju shërben interesave të qytetarëve të Kosovë, dhe duke mbrojtur rendin kushtetues përkundër tentativave të Qeverisë Kurti për ta shkelur atë.

“Edhe sot, Gjykata Kushtetuese na dha të drejtë, duke e shpallur si anti-kushtetuese përpjekjen e Kryeministrit Albin Kurti për ta vënë nën kontroll dhe për ta cënuar integritetin dhe profesionalizmin e Këshillit Prokurorial të Kosovës”.

Tutje, Krasniqi tha se “do të kundërshtojmë secilën nismë qeveritare që synon t’ia nënshtrojë të drejtën diktatit të një njeriu dhe qëllimeve autoritare të këtij pushteti”.

“Kushtetuta, si bazament i parimeve të drejtësisë, nuk mund dhe nuk do të lejojmë kurrë që të shkelet nga pretendimet uzurpuese të pushtetit”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë