Loading…

Krasniqi: Të drejtat dhe liritë e njeriut janë në bazamentin e shtetit tonë

  • 10/12/2021 | 13:07

Krasniqi: Të drejtat dhe liritë e njeriut janë në bazamentin e shtetit tonë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasnqi, ka bërë një reagim sot në ditën që njihet si Dita e të Drejtave të Njeriut, shkruan Gazeta Metro.


Krasniqi ka thënë se Kosova si popull ka vuajtur shumë në mungesë të lirive dhe të drejtave themelore.

Tutje, Krasniqi ka thënë se bazamenti i shtetit të Kosovës janë respektimi i lirive dhe të drejtave të njeriut pavarësisht dallime.

“Të gjithë njerëzit lindin të lirë dhe me të drejta të barabarta. Njësoj duhet që ta jetojnë tërë jetën e tyre. Ky është boshti i Deklaratës Universale për të Drejtat e Njeriut që u miratua nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara me 10 dhjetor 1948, e që njihet si Dita e të Drejtave të Njeriut.

Në Kosovë, si një popull që ka vuajtur shumë gjatë mungesën e lirive themelore, arsimimin, lirinë e shprehjes, të punës e madje edhe të jetës, duhet të dijmë më së miri që të njëjtat të mos ia mohojmë askujt.

Të drejtat dhe liritë e njeriut janë në bazamentin e shtetit tonë dhe ne, të gjithë, pa dallim, institucione qëndrore e lokale, si organizata, shoqëri e individë duhet të përkushtohemi çdo ditë për avancimin e tyre”, ka shkruar Krasniqi në llogarinë e tij në Facebook. / gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë