Loading…

Krasniqi tregon se çka duhet të përmbajë rezuluta për Haradinajn

  • 09/03/2017 | 13:00

Krasniqi tregon se çka duhet të përmbajë rezuluta për Haradinajn

Jakup Krasniqi i cili është Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, ka sqaruar se çfarë duhur të përmbaj rezoluta për liderin e AAK -së, Ramush Haradinaj.


Ai ka thënë se Serbisë t’i pamundësohet çfarëdo juridiksioni mbi Kosovën.

Më poshtë gjendet i gjithë sqarimi i Krasniqit, ku tregon së çfarë duhet të përmbaj kjo rezolutë:

-Kushtetutën be Kosovës të 15 prillit 2008 dhe

-Dokumenti Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit Përfundimtar të Kosovës,

-Letrën e Presidentit Ahtisari për Presidentin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së dhe Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së,

-Deklaratën e Grupit të Kontaktit që i hapë rrugë Bisedimeve të Vjenës,

-Kornizën Kushtetuese të Kosovës,

-Rezoluta 12.44 2 Këshillit të Sigurimit për Kosovën,

-Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i cili konfirmon se Pavarësia e Kosovën është në përputhje me të drejtën Ndërkombëtare (2010).

Sipas Krasniqit, këto dokumente, shumica prej tyre ndërkombëtare, shkojnë në favor të lirimit të z. Ramush Haradinajt. Prandaj e gjithë mbrojtja e z. Haradinaj duhet të mbështetet në këto dokumente dhe të kërkohet lirimi i tij nga pretendimet e një shteti të huaj, i cili ka qenë i dënuar edhe nga Komuniteti Ndërkombëtar, për shkak të krizës humanitare që ka shkaktuar në Kosovë dhe në vendet be tjera të ish Jugosllavisë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë