Loading…

Kremlini hedh poshtë thirrjet për sanksione mbi ndalimin e Navalny: Nuk do ua vëmë veshin

  • 19/01/2021 | 15:34

Kremlini hedh poshtë thirrjet për sanksione mbi ndalimin e Navalny: Nuk do ua vëmë veshin

Kremlini tha se nuk do t’i vinte veshin thirrjeve nga disa vende perëndimore për sanksione ndaj vendit, mbi ndalimin e politikanit të helmuar të opozitës Alexei Navalny sepse çështja e tij ishte një çështje thjesht e brendshme, transmeton Gazeta Metro.


Navalny u arrestua të dielën pasi fluturoi përsëri në Rusi për herë të parë që kur u sulmua me një agjent nervor të shkallës ushtarake verën e kaluar, ndërsa udhëtonte në lindje të Rusisë, dhe u ka kërkuar rusëve të dalin në rrugë në protestë.

Lituania, Letonia dhe Estonia duan që Bashkimi Evropian të përgjigjet me sanksione kundër Moskës. “Ne i dëgjojmë këto deklarata, por nuk mund dhe nuk kemi në plan t’i marrim parasysh këto,” u tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov gazetarëve në një thirrje konference. “Kjo ka të bëjë me një shtetas rus që nuk është në përputhje me ligjin rus. Kjo është një çështje absolutisht e brendshme dhe ne nuk do të lejojmë askënd të ndërhyjë në të.”

Peskov dha se Navalny kishte pyetje të vërteta për t’u përgjigjur në lidhje me shkeljen e kushteve të tij me kusht për një dënim me kusht me burg. Ai është vendosur në paraburgim për 30 ditë. Në vitin 2014, ai mori një dënim me kusht 3½ vjet për përvetësim, në një çështje që ai thotë se ishte sajuar për arsye politike.

Peskov gjithashtu hodhi poshtë si marrëzi nocionin se Presidenti Vladimir Putin ka frikë nga Navalny. “Deklarata të ndryshme rreth dikujt që ka frikë nga dikush tjetër janë absolutisht të pakuptimta,” tha ai.

Peskov tha se thirrjet e Navalny për Rusët të dilnin në rrugë për ndalimin e tij ishin alarmante, por që Kremlini nuk kishte frikë nga protestat masive./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë