Loading…

Kreu i Al-Kaidës ka një mesazh për sulmet që planifikohen të ndërmerren nga ta

  • 12/09/2019 | 19:24

Kreu i Al-Kaidës ka një mesazh për sulmet që planifikohen të ndërmerren nga ta

Kreu i Al-Kaidës Ayman al-Zawahri u bëri thirrje muslimanëve të sulmojnë objektivat e SHBA, Evropiane, Izraelit dhe Rusisë në një fjalim në 18 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit, transmeton Gazeta Metro.


SITE Intelligence Group, e cila gjurmon veprimtarinë në internet të grupeve xhihadiste, raportoi se në një video të publikuar nga grupi militant, 68-vjeçari al-Zawahri kritikon gjithashtu “kthim” nga xhihadi, duke iu referuar ish-xhihadëve që ndryshuan pikëpamjet e tyre në burg dhe i quajti të papranueshme sulmet e 11 shtatorit sepse civilët e pafajshëm u dëmtuan.

“Nëse doni që Xhihadi të përqendrohet vetëm në objektivat ushtarake, ushtria amerikane ka prani në të gjithë botën, nga Lindja në Perëndim.Vendet e tua janë të mbushura me bazat amerikane, me të gjithë të pabesët në të dhe korrupsionin që ata përhapën”.

Rrëmbimet e koordinuara të Al-Kaidës më 11 shtator 2001 vranë afro 3000 njerëz, kur avionët u përplasën në Qendrën Botërore të Tregtisë dhe Pentagon dhe një tjetër u rrëzua në Pensilvaninë rurale.

Fjalimi i Al-Zawahri dje u regjistrua në një video 33-minutëshe, 28 sekondash,si një tregues se kur fjalimi mund të jetë regjistruar, al-Zawahri referon njohjen e Presidentit Donald Trump të Lartësive të Golanit si territor izraelit, i cili u njoftua në 25 Mars.Ai u bën thirrje palestinezëve të kërkojnë “martirizim” duke sulmuar izraelitët me një jelek vetëvrasjeje si përgjigje.

Al-Zawahri, një egjiptian, u bë udhëheqës i al-Kaidës pas vrasjes në vitin 2011 të Osama bin Ladenit në Abbottabad, Pakistan nga Vula e Marinës së SHBA. Ai besohet se fshihet diku në rajonet kufitare Afganistan-Pakistan.Një raport i korrikut nga KB citoi raportet se ai është “me shëndet të dobët”, por nuk dha detaje.

Gjatë viteve të fundit, Al-Kaida është angazhuar në zhdukjen e konkurrencës në qarqet xhihadiste nga rivali, grupi i Shtetit Islamik. IS shpërtheu duke kapur shtigje të mëdha të Irakut dhe Sirisë në vitin 2014, duke shpallur një “kalifat” dhe duke shtrirë bashkëpunëtorët në shumë vende të rajonit.

“Kalifati” fizik i IS ishte shkatërruar në Irak dhe Siri, megjithëse militantët e tij janë akoma aktiv dhe po kryejnë sulme./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë