Loading…

Krijohet diamanti i parë në laborator

  • 26/11/2020 | 12:08

Krijohet diamanti i parë në laborator

Një ekip shkencëtaresh të huaj kanë krijuar në kushte laboratorike dy diamante me temperaturë dhome dhe mbi të gjitha në shumë pak minuta, shkruan Gazeta Metro.


Ky mund të llogaritet si krijim i vitit pasi për herë të parë iu dha jetë diçkaje gati të pamundur.

Atomet e karbonit bashkëveprojnë me njëri tjetrin dhe formojnë materiale të ndryshme, përfshi këtu grafitin e zi dhe diamantin e fortë transparent, që njohim zakonisht.

Në një diamant normal atomet strukturohen në mënyrë kristaline kubike, por mund të manovrosh me to duke u dhënë strukturë kristalore tetë këndore, që quhet Lonsdale.

Dhe interesi më i lartë është për Lonsdaleite pasi ka fortësi 58% më të madhe se diamanti i rregullt. Studimi i tyre provoi se të dy këto diamante mund të formoheshin në temperaturë dhome në një laborator, nëse i ushtron pak më shumë presion. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë