Loading…
Krijohet vrima misterioze në qiellë, banorët besojnë se u krijua nga UFO’të
  • 18/03/2019 | 14:50

Krijohet vrima misterioze në qiellë, banorët besojnë se u krijua nga UFO’të

Shtetasit e Emirateve të Bashkuara Arabe mbetën të habitur pasi një vorbull misterioze u shfaq në nqiell mbi qytetin e Al Ainit, transmeton  Gazeta Metro.


Vorbulla e madhe rrethore doli pranë kufirit me Omanin sikur dikush të kishte krijuar një vrimë në atmosferë.

Astronomi dhe meteorologu Ebrahim Al Jarëan ka postuar një videoklip të shkurtër të vrimës në Tëitter, duke shtuar se pamja “e rrallë dhe e bukur” është përmendur si një vrimë e “Fallstreak” apo “vrimë e vrimave”.

Një përdorues u përgjigj se dukej sikur ‘Perëndia ka hedhur një gur në një liqen’, ndërsa të tjerët mendonin nëse fenomeni i çuditshëm ishte shkaktuar nga një UFO.

Por meteorologët shpejt e pastruan misterin me një shpjegim shkencor për vrullin mististues.

Ata zakonisht formohen në mes të nivelit të lartë të reve të përbërë nga pikat e ujit super-ngrerë – uji nën 0 ° C, por ende i ngrirë.

Avioni që ndan këtë shtresë të re mund të shkaktojë që ajri të zgjerohet dhe të ftohet pasi kalon mbi krahët ose helikopterin.

Kristalët e ngrirjes shqetësojnë shtresën e reve dhe shkaktojnë më shumë ngrirje rreth tyre.

Ndonjëherë vrimat në formacionet e baticës mund të zgjerohen deri në 30 kilometra (50 km) brenda një ore të shfaqjes, ndërsa pikat e afërta fillojnë të ngrihen.

Mirëpo ende shkenctarët nuk kanë dhënë një sqarim të saktë lidhur me këto vrima prandaj shpesh besohen se ato janë të krijuara nga UFO’të./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë