Loading…

Krimbi i vogël ‘erdhi në jetë’ pas 24 mijë vjetësh në akull

  • 10/06/2021 | 19:03

Krimbi i vogël ‘erdhi në jetë’ pas 24 mijë vjetësh në akull

Organizmi mikroskopik u rikthye në jetë dhe u riprodhua në mënyrë seksuale pasi ishte shtrirë i ngrirë në ngrirjen siberiane për 24.000 vjet.


Shkencëtarët rusë kanë zbuluar një kafshë të vogël të lashtë, të quajtur bdelloidea rotifer në një mostër toke nga lumi Alazeya në rajonin Yakutia të veriut të largët të Rusisë.

Dihet që ky organizëm shumëqelizor, i cili jeton në një mjedis me ujë të ëmbël në të gjithë botën, mund të mbijetojë në të ftohtin ekstrem.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se ajo mund të mbijetojë dhjetë vjet në minus 20 gradë.

Rasti i ri, i botuar në revistën shkencore Current Biology, është deri tani periudha më e gjatë e regjistruar e mbijetesës në gjendje të ngrirë.

Organizmi u gjet në mostrat e tokës nga një thellësi prej 3.5 metrash. Materiali është midis 23.960 dhe 24.485 vjeç, thotë studimi.

Toka e veshur me acar të përhershëm, e ngrirë gjatë gjithë vitit, zbulon sekrete të mëdha shkencore për vite me radhë.

Ekspertët më parë kanë ringjallur krimbat mikroskopikë nga toka e marrë nga dy vende në Siberinë veriore më shumë se 30 mijë vjeçare.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë