Loading…

Krimet e luftës që s`po ndëshkohen

  • 25/03/2023 | 22:23

Krimet e luftës që s`po ndëshkohen

Më 25 mars të vitit 1999, fshati Fortesë i komunës së Rahovecit u gjend i rrethuar.


Ushtarët e UÇK-së, që në atë kohë ndodheshin në fshatin Guri i Kuq, u njoftuan se çfarë kishte ndodhur në Fortesë. Në mbrëmje zbritën tek ura e Bellasë dhe panë masakrën më çnjerëzore.

Atë ditë Fortesa mbeti pa rreth 70 burra djem e fëmijë të mitur, por për këtë nuk u gjykua ende askush.

Më 25 mars të vitit 99, forcat serbe vranë masakruan edhe 75 banorë të Celinës së Rahovecit, 49 të Brestocit e dhjetëra të tjerë nga Tërrnja e Suharekës, masakra këto, për të cilat tash e 24 vjet kërkohet drejtësi.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë