Loading…

Për krim të organizuar policia fut në burg 16 persona

 • 02/12/2016 | 12:29

Për krim të organizuar policia fut në burg 16 persona

Policia e Kosovës arreston 16 persona të dyshuar për konsumim të veprave penale: “organizim të skemave piramidale dhe bixhozit të jashtëligjshëm” dhe veprën penale “krim të organizuar”.

Më poshtë lexoni të plotë njoftimin e Policisë

Policia e Kosovës, konkretisht Departamenti i Hetimeve më, 1 dhjetor 2016 ka ndërmarrë dy operacione policore të shtrira në tërë vendin.

Në operacion e parë pos Drejtorisë për Hetimin e Krimit të Organizuar (DHKO) kanë qenë të përfshirë dhe njësi tjera të specializuara policore, zyrtarë nga Doganat e Kosovës dhe ATK-ja.

Sektori i Hetimeve të Krimit të Organizuar në kuadër të DHKO-së, pas hetimeve të zhvilluara për ushtrim të veprimtarisë së paligjshme të lojërave të fatit,  me 1 dhjetor 2016, bazuar në planin operativ  ,,BLIC”, me urdhëresë të gjykatës kompetente ka kontrolluar lokacione të ndryshme në rajonet: Prishtinë, Pejë, Gjakovë, Gjilan, Ferizaj, Prizren dhe Mitrovicë.

Me këtë rast në cilësi të personave të dyshuar janë arrestuar 6 persona si dhe janë kontrolluar 77 lokacione të ndryshme.

Personat e dyshuar tanimë të ndaluar janë:

 • R. L. lindur me 1962                                   m/sh/k
 • D. H. lindur me 1986                                   m/sh/k
 • B. I. lindur me 1985                                   m/sh/k
 • R. I. lindur me 1960                                   m/sh/k
 • S. H. lindur me 1959                                   m/sh/k
 • F. I. lindur me 1992                                   m/sh/k

Gjatë këtij operacioni janë sekuestruar si prova materiale:

 • 3 ruleta,
 • 2 tavolina pokeri,
 • 69 aparate të lojërave të fatit,
 • 2 lojëra Keno,
 • 2 armë,
 • 546 fishekë,
 • 17 PC,
 • 3 DVR,
 • 9 telefona celularë,
 • 41 260 euro, si dhe dokumentacion relevant për rastin

Kurse në operacionin tjetër të udhëhequr nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK), Sektori për hetimin e krimeve ekonomike,  pas një pune te gjatë  hetimore po ashtu me datë 01.12.2016, të asistuar nga njësitet policore nga  Gjilani, kanë zbatuar Urdhëresën e Gjykatës Themelore në Gjilan, për kontrollimin e një lokali të lojërave të fatit në rrugën Gjilan-Kamenicë afër fshatit Shillovë, me dyshimin e bazuar se në këtë lokacion është duke u kryer vepra penale “Organizim e Skemave Piramidale dhe Bixhozit të jashtëligjshëm”,  sipas nenit 300 te KPRK-se.

Gjate kontrollit të lokalit,  përfaqësuesit të tij, nuk kanë prezantuar dëshmi se pika në fjalë ishte e licencuar. Në lokal është hasur një pjese e ndarë ku zhvillohej veprimtaria e jashtëligjshme. Në ndërkohe janë ftuar edhe zyrtarë të Doganës së Kosovës dhe ATK-se për verifikim të gjendjes.

Personat e dyshuar tanimë të ndaluar janë:

 • B.B lindur me 1983                                   m/sh/k
 • A.SH                     lindur me 1986                                   m/sh/k
 • R.S lindur me 1986                                   m/sh/k
 • A.G lindur me 1983                                   m/sh/k
 • G.M lindur me 1991                                   m/sh/k
 • Xh. M lindur me 1980                                   m/sh/k
 • I.G lindur me 1969                                   m/sh/k
 • V.I lindur me 1984                                   m/sh/k
 • A.A lindur me 1986                                   m/sh/k
 • L.H       lindur me 1978                                   m/sh/k

Gjatë këtij operacioni janë sekuestruar si prova materiale:

Fletore me shënime për hyrje – daljet reale të parasë në këtë pike.

10030 Euro,

200 Franga të Zvicrës,

100 Dollarë Amerikan dhe

Të ashtuquajturat Chips dhe Zaret.

Të gjithë personat e dyshuar, gjithsej 16 persona, me vendim të prokuroreve janë dërguar në mbajtje për vazhdim të procedurës të mëtejme./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë