Loading…

Kritika të forta për ministrin Murati nga deputeti i VV’së: Nuk ke pasur kreativitet në projektimin e buxhetit

  • 25/11/2021 | 18:37

Kritika të forta për ministrin Murati nga deputeti i VV’së: Nuk ke pasur kreativitet në projektimin e buxhetit

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmir Humolli, ka kritikuar ministrin e Financave, Hekuran Murati për mungesë kreativiteti në realizimin e projektligjit për Buxhetin e vitit 2021.


Humolli, në seancën e Kuvendit të Kosovës ka thënë se “mungesa e kreativitetit” të ministrit Murati ndërlidhet me pamundësinë e krijimit të një buxheti zhvillimor, e jo një buxheti të mbijetesës, siç e ka quajtur Humolli atë të propozuar nga Ministria e Financave.

“E uroj ministrin për një projekt-buxhet të mbijetesës më të mirin e mundshëm që është bërë deri tash. E ka bërë mirë, mirëpo kreativiteti i ka munguar shumë për të bërë një buxhet zhvillimor dhe arsyeja është që nuk e ka pasur parasysh që ne e kemi një Gjykatë Speciale të Hagës që është pengesë për investime ndërkombëtare, sepse asnjë investitor nuk do të na besojë që një vend që ka një Gjykatë jashtë vendit, mund të ketë gjykim të drejtë në vendin tonë”, tha Humolli.

“Këtu, qeveria duhet të marrë masa në institucionet e Kosovës për të punuar në zhvillim të përshpejtuar”, ka thënë ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë