Loading…

Kriza e koronavirusit: SHBA’të pezullojnë lëvizjet e ushtarëve jashtë shtetit

  • 26/03/2020 | 21:03

Kriza e koronavirusit: SHBA’të pezullojnë lëvizjet e ushtarëve jashtë shtetit

Sekretari i Mbrojtjes së SHBA Mark Esper urdhëroi një ngrirje 60-ditore në lëvizjet e trupave amerikane dhe punonjësve të mbrojtjes civile jashtë shtetit, në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, transmeton Gazeta Metro.


Masa ndaloi vendosjen ose rivendosjen e rreth 90,000 anëtarëve të shërbimit amerikan për dy muajt e ardhshëm.

Ajo gjithashtu ngrin familjet e anëtarëve të shërbimit që udhëtuan jashtë shtetit me vendosjet e tyre.

“Kjo masë është marrë për të ndihmuar në parandalimin e mëtejshëm të përhapjes së COVID-19, për të mbrojtur personelin amerikan dhe për të ruajtur gatishmërinë operacionale të forcës sonë globale,” tha Pentagon në një deklaratë.

Deklarata thoshte se urdhri i Esper “nuk pritet të ndikojë” në tërheqjen e rreth 4,000 trupave amerikane në Afganistan që synohet të përfundojë brenda 135 ditëve nga pakti i paqes në 29 shkurt me Taliban.

Pentagoni tha që kishte 435 raste të COVID-19 midis personelit ushtarak, civilëve, kontraktuesve dhe familjeve të tyre./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë